Wastegate: Funkce, Výhody a Nevýhody

Co je to wastegate?

Wastegate, známý také jako obtokový ventil, je součástí systému turbodmychadla ve spalovacím motoru. Jeho hlavní funkcí je odklánění výfukových plynů od turbíny turbodmychadla¹. Tímto odklonem se řídí rychlost otáček turbíny.

Jak funguje wastegate?

Wastegate funguje na principu regulace průtoku výfukových plynů. Když je tlak v systému příliš vysoký, wastegate se otevře a umožní části výfukových plynů obejít turbínu a jít přímo do výfuku. Tím se snižuje rychlost otáček turbíny a tím i množství stlačeného vzduchu, který je hnán do motoru.

Výhody wastegate

Wastegate má několik výhod. Především reguluje maximální plnící tlak v systémech turbodmychadlem přeplňovaných motorů, aby nedošlo k poškození motoru nebo samotného turbodmychadla. Díky tomu je možné dosáhnout vyššího výkonu motoru bez rizika poškození.

Nevýhody wastegate

Přestože wastegate přináší mnoho výhod, existují také některé nevýhody. Jednou z nich je skutečnost, že turbodmychadlo se může roztočit až příliš, což by znamenalo znatelný nárůst tepla a sil působících na rotační části. To by mohlo vést k poškození turbodmychadla a motoru.

Závěr

Wastegate je klíčovou součástí systému turbodmychadla a hraje důležitou roli v regulaci výkonu motoru. Přestože má některé nevýhody, jeho výhody a přínosy pro výkon motoru jsou značné. Bez wastegate by bylo těžké dosáhnout vysokého výkonu, který turbodmychadla nabízejí, aniž by došlo k poškození motoru nebo turbodmychadla.


Zvýšení výkonu

Díky naší precizní práci jsme schopni zvýšit výkon motoru a zároveň snížit spotřebu pohonných hmot, a to až o 15%


Postup úpravy

Podrobná kontrola diagnostikou

Kontrola software z ŘJ motoru

Jízdní test před i po úpravě

Záloha originálního SW na CD


Doplňkové služby

Deaktivace Adblue

Odstranění DPF/FAP

Diagnostika vozidel

Další

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.